Ochrona danych

Data publikacji

Mądre korzystanie z technologii wymaga, abyśmy stosowali uwierzytelnienia. Nawet jako komercyjni użytkownicy internetu musimy zabezpieczać dostęp do naszej poczty elektronicznej hasłem.

Jeśli robi to każdy, to czy potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci ochrony hasłem samego pliku przesłanego jako załącznika? Czasami – owszem. Warto wówczas wiedzieć, jak to zrobić sprawnie i z wykorzystaniem bezpiecznego oprogramowania.

Link do filmu: „Ochrona danych”

Program WinRAR dla każdego

Jedną z najszybszych, najprostszych i powszechnie dostępnych metod zabezpieczania plików hasłem jest wykorzystanie do tego celu programu WinRAR.

To aplikacja, która pojawiła się na rynku mniej więcej w tym samym czasie, co Windows 95. Jest prosta w użytkowaniu, a przede wszystkim darmowa. Umożliwia zabezpieczenie danych lub stworzenie paczki dokumentów w naprawdę krótkim czasie.

Jeśli masz już na swoim dysku program WinRAR, przygotowanie plików do wysyłki to dosłownie kilka kliknięć.

Zabezpieczanie plików krok po kroku

Zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś pierwszy raz musi ohasłować plik, może nie mieć pojęcia, od czego zacząć. Dlatego całą procedurę omawiam od absolutnego początku, czyli instalacji aplikacji WinRAR, łącznie ze sprawdzeniem wersji systemu Windows, dla której należy wykonać instalację.

Sam program nie zajmuje wiele miejsca na dysku komputera, warto zatem zostawić go i stosować w miarę potrzeby, nie tylko wówczas, gdy konieczne jest opatrzenie dokumentu hasłem.

Zdjęcie do sekcji „Zabezpieczanie plików krok po kroku” - Remigiusz Pyrek
Zdjęcie do sekcji „Możliwości aplikacji WinRAR” - Remigiusz Pyrek

Możliwości aplikacji WinRAR

Aplikacja WinRAR to nie tylko zabezpieczenie pliku. To również program, który umożliwia przygotowanie „paczki” plików czy folderów tak, by można było przesłać je w formie jednego załącznika.

Taki sposób działania przydaje się nie tylko wówczas, gdy zależy nam, aby dane były bezpieczne, ale gdy np. chcemy mieć pewność, że prześlemy wszystkie pliki w jednej wiadomości. Lub gdy mamy do przesłania dokumenty usystematyzowane w przynajmniej dwóch folderach i ważne jest, aby adresat odebrał to dokładnie tak skatalogowane.

 

Nie tylko hasło

Równie istotne co samo zabezpieczenie pliku hasłem jest sposób dystrybuowania tego hasła między użytkownikami. Dlatego w filmie poświęcam chwilę na to, jak ważny jest wybór przekazywania hasła potrzebnego do odczytania danych. To niezbędny element polityki bezpieczeństwa i warto o tym, pamiętać, gdy przesyłamy tego rodzaju wiadomość.

Zdjęcie do filmu „Ochrona danych” - Remigiusz Pyrek

Praktycznie o informatyce

Jeśli interesują cię tematy dotyczące funkcjonalności i skuteczności rozwiązań związanych z oprogramowaniem, sprzętem komputerowym i korzystaniem z internetu, zasubskrybuj mój kanał. Omawiam praktyczne zagadnienia z szeroko pojętej informatyki. Chętnie tworzę filmy na prośbę odbiorców. Szukasz odpowiedzi na swoje pytania? Masz doświadczenie z omawianym tematem – chętnie poczytam. Zostaw komentarz pod filmem.

Link do filmu:  „Ochrona danych

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek