Użytkownicy i komputery w Active Directory

Data publikacji

Jeśli śledzisz moje treści regularnie, z pewnością wiesz, że ostatnio koncentruję się na sieciach komputerowych. To popularny i – jak się okazuje – bardzo przydatny temat. Poruszałem już kwestie samej konfiguracji, struktury sieci, jej bezpieczeństwa i skutecznego zarządzania, również w wydaniu zdalnym, bez konieczności wizyt w domu czy biurze klienta za każdym razem, gdy potrzebna jest interwencja.

Link do filmu: „Użytkownicy i komputery w Active Directory”

Zarządzanie w Active Directory od Microsoft

Kolejne, najnowsze nagranie dotyczy zarządzania kontami użytkowników i komputerami w usłudze Active Directory. To dobra okazja, aby jeszcze raz opowiedzieć o tym, jak przydatna jest możliwość zalogowania się do konta konkretnego użytkownika z dowolnego komputera w sieci. W firmach, ale również w szkolnych sieciach komputerowych to spore ułatwienie organizacji i ogromna oszczędność czasu. No i względy bezpieczeństwa danych i zachowania prywatności poszczególnych użytkowników.

Wymagania i konfiguracja Active Directory

Z nagrania dowiesz się, jak wdrożyć usługę Active Directory w swojej sieci. Jak zawsze opisuję całą procedurę z wykorzystaniem schematów graficznych, a później omawiam krok po kroku całą procedurę wraz z opcjami, udostępniając w tym czasie pulpit, aby nawet początkujący administrator nie miał wątpliwości, gdzie i co należy wpisać oraz co z czym połączyć.

Wymagania są proste, ale bardzo konkretne: komputer musi być wyposażony w system Windows w wersji Pro i znajomość danych z konta administratora serwera. Zwracam też uwagę na różnice lokalnych i mobilnych profili użytkowników – warto przemyśleć tę kwestię, uwzględniając przepustowość konkretnej sieci.

Zarządzanie serwerem za pomocą konsoli MMC

W konsoli MMC stworzonej specjalnie do zarządzania serwerem pokazuję, jak podłączyć komputer do domeny, aby użytkownik mógł logować się do domeny. W kolejnych etapach opisuję, jak stworzyć strukturę organizacyjną, łącznie z umożliwieniem usuwania jej konkretnych elementów i nadawania użytkownikom określonych uprawnień.

RODO a sieci komputerowe

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji tego tematu o RODO. Administrator sieci musi aktualnie myśleć o zgodności działań swoich i poszczególnych osób korzystających z komputerów z sieci z prawnymi standardami. Nie można zatem pozwolić na to, aby poszczególni użytkownicy mogli bez ograniczeń widzieć konta innych. Dużo zależy od tego, jaki model tworzenia kont przyjmiemy. Z doświadczenia wiem, że szczególnie w sieciach szkolnych jest z tym sporo pracy, ponieważ każdy rok szkolny to konieczność usunięcia jednych kont [klasy ósme] i utworzenia innych [nowi uczniowie]. Podrzucam stworzone przeze mnie, gotowe rozwiązanie, które każdy administrator może zmodyfikować wedle własnych potrzeb.


Praktycznie o sieciach komputerowych

Dzielę się w tych nagraniach swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale nie oznacza to, że wiem wszystko o wszystkim, dlatego bardzo mnie cieszy każda interakcja z widzami. Zadawaj pytania, daj znać, że informacje z moich filmów przydały Ci się w pracy albo zainteresowały na tyle, żeby podjąć działania usprawniające Twoją sieć. Dziękuję za każdą reakcję i każde wsparcie, to napędza mnie do działania!

Link do filmu: „Użytkownicy i komputery w Active Directory”

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek