Style akapitowe

Data publikacji

Style akapitowe – szybki i łatwy sposób na jednoczesne wprowadzenie zmian w wielu miejscach w dokumencie tekstowym. Definiowanie formatowania między innymi nagłówków, poszczególnych akapitów i odstępów między fragmentami tekstu.


Grafika do filmu „Style akapitowe w programie Word, Pages oraz InDesign” na kanale YouTube - Remigiusz Pyrek

Tworzenie dokumentów tekstowych

Tworzenie dokumentów to umiejętność przydatna w szkole, pracy i w codziennym życiu, gdy aktualnie coraz więcej instytucji umożliwia przesyłanie formularzy i podań w formie elektronicznej. Jak sprawić, aby dokument wyglądał świetnie, a przy okazji nie „rozsypał się”, gdy ktoś inny otworzy go na swoim komputerze? W filmie pokazuję, czym są style akapitowe i jak z nich korzystać w kilku różnych programach.

Opcje i funkcjonalność tekstu

Dowiesz się, jakie opcje i funkcjonalności ustawić, jak je zapisać i wykorzystywać przy wprowadzaniu seryjnych zmian w ramach jednego, nawet bardzo długiego, dokumentu – tak, aby tekst prezentował się zgodnie z wytycznymi nauczyciela lub szefa albo po prostu spełniał Twoje estetyczne kryteria.

Zmiana fontu, wielkości liter i kolorów?

Style akapitowe nie są niestety powszechnie wykorzystywane, a to najprostsza metoda i najkrótsza droga do tego, aby ułatwić sobie pracę z tekstem i sprawić, że wprowadzanie dużej ilości zmian nie będzie czasochłonne. Natychmiastowa zmiana fontu, wielkości czy koloru liter w różnych miejscach jednego pliku jest możliwa za pomocą dwóch kliknięć – pod warunkiem, że wykorzystasz kilka prostych wskazówek i skorzystasz właśnie ze stylów akapitowych.

Microsoft Word, Apple Pages i Adobe InDesign

Nie wszyscy mają dostęp do płatnej aplikacji Microsoft Word, ale użytkownicy sprzętów firmy Apple mogą korzystać z darmowego programu Pages. A dla tych, którzy chcieliby pójść krok dalej i pracować w profesjonalnym programie do składu i łamania, pokażę również, jak zdefiniować style w Adobe InDesign, czyli programie wykorzystywanym podczas przygotowania do druku książek i czasopism.

Do kogo kierujesz przekaz

Przy okazji mówię też, że warto zwrócić uwagę na to, do kogo kierowany będzie nasz tekst i pod tym kątem ustawiać jego formatowanie.

Praktycznie o informatyce

Zapraszam do obejrzenia nagrania i podzielenia się wrażeniami. Na kanale zajmuję się tylko praktycznymi zagadnieniami, więc jeżeli chcesz obejrzeć film na konkretny temat, daj znać w komentarzu.

Link do filmu:  „Style akapitowe

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek