Stałe łącze VPN

Data publikacji

Temat sieci komputerowych i różnych związanych z nimi rozwiązań jest bardzo popularny i cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również na moim kanale. Dlatego – Także w odpowiedzi na konkretne pytania widzów – ostatnio na kanale pojawiają się filmy poruszające właśnie zagadnienia związane z sieciami. Najnowsze nagranie dotyczy stałego łącza VPN. Czyli, mówiąc krótko, łączenia najmniejszego na liście routera marki Mikrotik z routerem w firmie/biurze/domu mojego klienta.

Link do filmu: „Stałe łącze VPN”

Administrowanie siecią ze stałym łączem VPN

Połączenie dwóch i więcej routerów za pomocą VPN to stałe połączenie z siecią klienta bez konieczności ciągłego wdzwaniania się. Bardzo wygodne i – jak szybko się przekonasz – dość proste rozwiązanie, które warto zastosować, jeśli cenisz sobie czas i funkcjonalność. Startujemy jak zwykle od schematu, na którym przedstawiam wszystkie sprzęty i niezbędne elementy sieci. Początkującym w temacie pozwoli zrozumieć nie tylko składowe całej „konstrukcji”, ale też kolejne kroki, które należy wykonać, aby nasze łącze działało tak, jak chcemy.

Konfiguracja łącza VPN krok po kroku

W nagraniu mówię między innymi o znaczeniu statycznego adresu IP i dokładnie opisuję kolejne kroki: konfiguruję użytkownika, ustawiam połączenie na routerze i klienta, konfigurację L2TP i nawiązuję połączenie. Następnie ustawiam trasę Route do sieci klienta i modyfikuję interfejsy wyjściowe dla maskarady NAT. W tych kilku krokach popartych testami połączenia poleceniem PING można skonfigurować szybko bezpieczne stałe łącze VPN.

Bezpieczeństwo w stałym łączu VPN

Co jeszcze można zrobić, gdy skonfigurujemy już takie łącze? Między innymi dodać kolejne trasy routingu do wszystkich podsieci, które ma klient. Wiąże się to między innymi z możliwością ustawienia odmowy dostępu do wydzielonej sieci administracji firmy. W tym filmie pokazuję, jak to zrobić z wykorzystaniem jednej prostej reguły. Bezpieczne i szybkie połączenie, szybka konfiguracja.

Praktycznie o sieciach komputerowych

Sieci komputerowe to obszerny temat i lista zagadnień, o których mam w planie nagrać film z serii „Praktycznie o informatyce” jest już całkiem długa. Zachęcam do komentowania i zadawania pytań. Zdarza się, że jakieś wątpliwości udaje się rozwiać w komentarzu. A czasami to kwestia krótkiego nagrania, które można zamieścić poza kolejnością. Interesują Cię sieci? Masz swoje spostrzeżenia i doświadczenia z pracy administratora? Daj znać w komentarzu, podziel się opinią.

Link do filmu: „Stałe łącze VPN”

Zdjęcie do sekcji „Praktycznie o sieciach komputerowych” - Remigiusz Pyrek

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek