Sieci VLAN

Data publikacji

Im więcej nagrań dotyczących sieci, ich konfigurowania i administrowania, tym częściej pojawiają się pytania o kolejne tematy z tym związane. I rzeczywiście, sieci to niezwykle rozległy temat. Ale nie sposób opowiedzieć o wszystkim na raz, więc cieszą konkretne prośby o nowe wątki na kanale. Tym razem coś spod znaku porządku i bezpieczeństwa – konfiguracja routera oraz przełączników w siedzi podzielonej na VLAN.

Link do filmu: „Sieci VLAN”

Konfiguracja routera oraz przełączników w sieci


Każdy, kto zajmował się nawet niewielką, domową siecią, zdaje sobie sprawę, że im porządniej wykonana konfiguracja, tym lepiej działająca, bezpieczniejsza i łatwiejsza do zarządzania jest sieć w trakcie jej użytkowania. Dlatego tak istotne jest zadbanie o wszystkie szczegóły już podczas konfiguracji. Opowiem zatem o sieci bez podziału na VLAN i z takim podziałem, urządzeniach w obu typach sieci, terminologii, która przyda się w czasie konfiguracji i o tym, jak ten proces wygląda na etapie routera Mikrotik i poszczególnych przełączników: Ubiquiti EdgeSwitch 16, ZyXEL GS-1900, Cisco SF200.

Koncepcja zarządzania siecią VLAN


O sieciach VLAN mówię na konkretnym przykładzie – sieci w szkole. Natomiast informacje z tego filmu przydadzą się nawet tym administratorom, którzy mają pod opieką mniejsze sieci. Pracujesz w domu i musisz zachować bezpieczeństwo firmowych danych? Dzielisz sieć z sąsiadami i chcesz zadbać o to, aby każdy z Was mógł zachować prywatność? Również w takich przypadkach skorzystasz, zapoznając się z tym materiałem, bo oprócz schematów i instrukcji konfigurowania poszczególnych elementów, sporo mówię o samej koncepcji zarządzania.

Konfiguracja VLAN krok po kroku, ze szczegółami

Sieci VLAN mają właściwie same plusy. Jeśli nadal masz wątpliwości, wynika to pewnie z niekompletnego zrozumienia ich struktury i zasad działania poszczególnych elementów. Ten film powstał po to, żeby omówić temat od podstaw i przeprowadzić Cię przez konfigurację krok po kroku, włączając w to drobne elementy, bez których to działanie nie będzie kompletne.

Praktycznie o sieciach

Zorganizuj swoje sprzęty, adresy IP i możliwości poszczególnych urządzeń w sieci z pełnym zrozumieniem. Konfiguruj sieci VLAN tak, by były przejrzyste i łatwe w zarządzaniu. A jeśli masz pytania dotyczące tego tematu lub sugestie do kolejnych odcinków w serii „Praktycznie o informatyce”, zostaw pod filmem komentarz lub skontaktuj się ze mną na moim fanpage’u na Facebooku.

Link do filmu: „Sieci VLAN”

Zdjęcie do sekcji „Praktycznie o sieciach komputerowych – i nie tylko” - Remigiusz Pyrek

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek