Mikrotik Port Forwarding

Data publikacji

Korzystanie ze sprzętu marki Mikrotik wymaga czasami rozszerzenia podstawowej wiedzy lub – jak twierdzą niektórzy – sięgnięcia do dokumentacji RFC, ale osobiście uważam, że to bardzo dobre urządzenia i szybko, niekiedy dzięki kilku kliknięciom, można wykorzystać pełnię ich możliwości i cieszyć się bezpieczną i sprawnie działającą siecią komputerową. Lubię dzielić się doświadczeniem i prostymi sposobami – i oto jedno z takich nagrań.

Link do filmu: „Mikrotik Port Forwarding”

Sprzęt Mikrotik a sieci komputerowe

Na tym kanele to już kolejny film o sieciach, które są niezbędne w firmach, ale coraz częściej konfigurowane również w domach, gdzie z internetem łączymy się przez kilka lub kilkanaście urządzeń jednocześnie. Nagrałem już odcinki między innymi o VPN w kontekście pracy zdalnej i o wygodnym zarządzaniu sieciami u różnych klientów z wykorzystaniem jednego kontrolera. Tym razem opowiadam o tym, jak skonfigurować router Mikrotik, aby przepuszczał ruch na porcie 80 i porcie 443 na serwer. Zaczynam oczywiście od rozrysowania schematu sieci i omawiam działanie routera w serwerowni.

Port forwarding w routerze Mikrotik

Później pokazuję już krok po kroku sam proces konfiguracji routera Mikrotik, dzięki której nie utracimy możliwości zarządzania routerem w sieci LAN. To kolejny raz, kiedy korzystam z aplikacji Winbox – moim zdaniem bardzo przejrzystej i przydatnej właśnie w takich sytuacjach jak ta omawiana w filmie. Samo przerzucanie portów pomiędzy sieciami wewnętrzna i zewnętrzną, zwane profesjonalnie port forwarding to tak naprawdę kwestia ustawienia trzech rzeczy w apce. Krótkie nagranie, konkretne informacje – i możemy działać w sieci lokalnej sprawnie i bezpiecznie!

Praktycznie o sieciach komputerowych – i nie tylko

Niektóre tematy wydają się proste, gdy związane z nimi kroki wykonało się w życiu kilkadziesiąt lub kilkaset razy. Ale jestem zdania, że wszystkiego trzeba się nauczyć, więc jeśli jesteś początkujący w temacie sieci – lub w ogóle w tematach związanych z szeroko pojętą informatyką, zachęcam do zadawania pytań, komentowania i sugerowania tematów konkretnych nagrań. Mój kanał powstał po to, żeby dzielić się doświadczeniem i w prosty sposób mówić o tym, co warto wiedzieć na temat sprzętu i oprogramowania.

Link do filmu:  „Mikrotik Port Forwarding

Zdjęcie do sekcji „Praktycznie o sieciach komputerowych – i nie tylko” - Remigiusz Pyrek

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek