Wycena pracy – Winbud Kosztorys

Data publikacji

Masz wiedzę, umiejętności, potrzebne narzędzia – to dobry punkt wyjścia, aby zacząć przyjmować kompletne zlecenia. Albo przynajmniej wykraczające poza zainstalowanie softu czy administrowanie siecią. To okazja, żeby pokazać się z dobrej strony jako fachowiec, ale i zarobić więcej. Tylko jak wycenić nowe zadania? Z pomocą przychodzi profesjonalna aplikacja, dzięki której nie musisz martwić się, że nie doszacujesz własnych kosztów lub podasz cenę znacznie odbiegającą od rynkowych standardów.

Materiał powstał dzięki uprzejmości firmy Winbud, producenta aplikacji Winbud Kosztorys.

Link do filmu: „Kosztorys w pracy informatyka”

Kosztorys dla początkujących

Nawet jeśli zdarzyło Ci się już nawiercanie otworów czy montowanie koryt do kabli, trudno jest podać na poczekaniu kwotę, która będzie odzwierciedlała wszystkie koszty, które należy wziać pod uwagę, przystępując do realizacji konkretnego zlecenia. Materiały, narzędzia, Twoja roboczogodzina, a czasami również określony termin. Można spisywać to na kartce, podliczać w słupkach, mnożyć i doliczać. Można szacować, że wiercenie będzie kosztowało tyle, a spinanie przewodów tyle. Pytanie tylko, na jak duże zlecenie musisz trafić, aby kartka i długopis okazały się niewystarczające, szczególnie, gdy inwestor postanowi jednak powiększyć instalację i poprosi o rozszerzenie zakresu zlecenia.

Książki norm i branża budowlana

Branża budowlana znakomicie uporządkowała kwestie wycen. Książki norm to nieoceniona pomoc – dzięki nim szybko odnajdziesz stawki za konkretne elementy pracy, jakie należy wykonać podczas prac remontowych czy instalacyjnych. I to na takich zestawieniach opiera się aplikacja Winbud Kosztorys, którą testuję w ostatnich tygodniach. To rodzaj arkusza kalkulacyjnego z profesjonalną ściągą – dodajesz kolejne kroki swojej pracy, doliczasz ceny materiałów, uwzględniasz cenę roboczogodziny i dostajesz gotowy kosztorys. Możesz go przesłać zleceniodawcy – wygląda bardzo profesjonalnie, a możesz skorzystać z jego funkcjonalności, gdy szacujesz wstępnie opłacalność zaproponowanej przez inwestora stawki.

WinBud Kosztorys wersja demo

Wersja demo tego programu do kosztorysowania dostępna jest za darmo przez 45 dni od daty instalacji. Ma wówczas pewne ograniczenia, ale nawet ta opcja pozwala zorientować się, jak bardzo można przyspieszyć i ułatwić sobie etap kosztorysowania, gdy wprowadzimy jego automatyzację i skorzystamy z podpowiedzi dotyczących stawek.

  • Kosztorys w formacie Microsoft Excel - pobierz
  • Kosztorys w formacie Apple Numbers - pobierz

Praktycznie o zleceniach dla informatyków

Ten film zrealizowałem w nawiązaniu do wcześniejszego nagrania – instalacji projektora. Często przyjmuję takie zlecenia od A do Z. A ponieważ pokazałem, jak montuję projektor, jakich narzędzi użyłem, uznałem również, że warto wspomnieć o tym, co biorę pod uwagę, podejmując się konkretnego zadania.

Cykl „Praktycznie o informatyce”

Jak zawsze zachęcam do dzielenia się wrażeniami i własnymi doświadczeniami w komentarzach. Mój kanał powstał po to, aby poruszać praktyczne zagadnienia związane z pracą szeroko rozumianych informatyków. Dlatego jeśli masz pytania albo sugestie kolejnych tematów, koniecznie daj mi znać.

Link do filmu:  „Kosztorys w pracy informatyka

Zdjęcie do sekcji „Cykl „Praktycznie o informatyce”” - Remigiusz Pyrek

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek