Justowanie tekstu w Adobe InDesign
Data publikacji
Profesjonalny skład tekstu wymaga profesjonalnego oprogramowania. Aplikacja Adobe InDesign to ogrom możliwości niemal w każdym rodzaju składanej publikacji, ale znam kilka podstawowych ustawień i funkcji, które pomogą pracować w tym programie i wykorzystywać niedostępne gdzie indziej narzędzia.
Link do filmu: „Justowanie tekstu w Adobe InDesign”
Justowanie, kerning, glif
Ci, który chcą przygotowywać teksty do druku lub publikacji elektronicznych, powinni znać zasady edycji. Znajomość podstaw bardzo ułatwia pracę i pomaga uniknąć popełniania rażących błędów. Kilka terminów warto przyswoić choćby po to, by sprawniej poruszać się po programie do składu.
Jednak nie tylko z książek można czerpać wiedzę na temat zasad składu. Sam zawsze staram się wykorzystać w nagraniach wiadomości, które znalazłem w książkach, ale również doświadczenia własne i ekspertów w konkretnej dziedzinie. I to z rozmów ze składaczami można czasami dowiedzieć się najwięcej o tym, jak zoptymalizować swoją pracę w konkretnej aplikacji.
Co to jest glif i dlaczego warto z nim pracować
Przygotowując ustawienia, wiele osób pamięta o marginesach, funkcji dzielenia wyrazów, odstępach między wyrazami i znakami. Natomiast InDesign – w przeciwieństwie do mniej rozbudowanych programów – pozwala na skalowanie glifów. W filmie omawiam sam termin i pokazuję, jakie są różnice pomiędzy ustawieniami automatycznymi i spersonalizowanymi.
Pokazuję, jak przygotować presety, aby z pomocą jednego kliknięcia wprowadzić zmiany znacząco ulepszające wygląd tekstu. To taki ostatni szlif, a jednocześnie funkcja, która pozwoli pójść krok dalej, gdy standardowe rozwiązania, np. kerning, nie będą przynosiły pożądanych efektów.


Justowanie w InDesign
Żaden inny program nie daje tylu możliwości profesjonalnego, zgodnego ze sztuką składu, justowania tekstu. I choć Adobe stworzył go z myślą o publikacjach książkowych i czasopismach, dziś wiele osób decyduje się na wydawanie e-booków, czasami bardzo obszernych, bogatych w grafikę.
Konkurencja na rynku takich publikacji sprawia, że potencjalni czytelnicy zwracają uwagę już nie tylko na stronę merytoryczną, ale również – techniczną. Możliwości justowania tekstu w InDesign to jeden z argumentów, aby wykorzystywać go również przy takich zleceniach.
Praktycznie o informatyce
Mój cykl na YouTube powstaje w odpowiedzi na tematy, które pojawiają się w rozmowach z ludźmi. Poruszane zagadnienia dotyczą oprogramowania, sprzętu, a czasami – jak w tym filmie – umiejętności obsługi jakiejś aplikacji. Zawsze staram się mówić o informatyce praktycznie i pokazywać, jak można ułatwić i zoptymalizować swoją pracę. Zachęcam do śledzenia kanału, komentowania i proponowania tematów kolejnych filmów. Nie ma głupich pytań, najgorsze są te niezadane.
Link do filmu: „Justowanie tekstu w Adobe InDesign”