Certyfikaty SSL

Data publikacji

Od lat wdrażam i administruję najróżniejsze strony internetowe – od prostych witryn informacyjno-ogłoszeniowych, przez serwisy firm, które pozyskują i utrzymują w ten sposób kontakt ze swoimi klientami, aż po duże sklepy internetowe. Samym szyfrowaniem nie zajmuje się profesjonalnie, nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale na potrzeby tej pracy muszę się orientować w temacie, aby strony moich klientów działały sprawnie i były najlepszą wizytówką firm, do których należą. Na podstawie tych doświadczeń przygotowałem film, w którym staram się przystępnie opowiedzieć o znaczeniu certyfikatu SSL na stronie internetowej.

Link do filmu: „Certyfikaty SSL”

Czym jest i do czego służy certyfikat SSL


Zaczynam – jak zawsze – od prostego schematu, na którym wyjaśniam jak i kiedy działa certyfikat SSL. Choć większość komercyjnych użytkowników internetu wie, że symbol kłódki w pasku adresu jest istotny dla ich bezpieczeństwa, nie zawsze jest on przecież identyczny, dlatego w filmie opowiadam również o tym, jak zmienia się owa kłódka na poszczególnych stronach i kto jest za to odpowiedzialny.

Strona stronie nierówna


Jak wspomniałem we wstępie, strony internetowe mogą bardzo się od siebie różnić. Ich przeznaczenie to podstawowy wyznacznik tego, czy i jaki certyfikat SSL będzie nam potrzebny. Wiąże się to oczywiście z danymi, które powierzają nam użytkownicy. Certyfikat to dla nich świadectwo tego, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby ich adresy, finanse i inne istotne informacje będą u nas bezpieczne. Od stopnia ważności tych danych zależy również, jaki certyfikat powinniśmy wybrać, a wiec również – jaki będzie jego koszt i jak długo potrwa weryfikacja naszej strony przez właściwy podmiot.

Certyfikat SSL a bezpieczeństwo


No właśnie, weryfikacja. Certyfikat to bezpieczeństwo danych takich jak adres, email, hasło, ale również – np. w sklepie internetowym – bezpieczne logowanie do serwisu płatniczego.
 Choć jest w zasadzie dobrowolny, każdy, kto ma do czynienia ze stroną internetową ma jakiś serwer, jakąś domenę, jakiś hosting. W nagraniu pokazuję popularne rozwiązanie – możliwość wykupienia certyfikatu SSL w home.pl – jeśli korzystasz już z innych usług tej firmy, o wiele prościej jest przejść nawet tę nieco bardziej zaawansowaną weryfikację, bo to właśnie firma home.pl na podstawie zawartych wcześniej umów, zaświadczy, że sprawdziła już i owszem, jesteś właścicielem istniejącej firmy, która działa w internecie i chce zabezpieczyć dane swoich klientów.

Praktycznie o stronach internetowych

To już kolejny film na kanale dotyczący wdrażania i administrowania stron internetowych. Opowiadam krótko o krokach, które są niezbędne, jeśli chcesz postawić swoją stronę. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, chcesz dowiedzieć się, jak ja rozwiązuję konkretne problemy, śledź kanał, komentuj, zadawaj pytania – chętnie podejmuję zagadnienia podsunięte przez widzów. Zachęcam też do subskrybowania kanału tych, którzy chcieliby posłuchać o sieciach, sprzęcie, oprogramowaniu i narzędziach, które wykorzystuję w swojej pracy.

Link do filmu: „Certyfikaty SSL”

Bądź na bieżąco - YouTube

Interesują Cię praktyczne zagadnienia związane z informatyką?
Chcesz natychmiast dowiadywać się o najnowszych publikowanych przeze mnie treściach?
Zapraszam do polubienia mojego profilu na Facebooku i włączenia powiadomień na YouTube!

Zdjęcie 1. do sekcji „YouTube - Bądź na bieżąco” - Remigiusz Pyrek