Blokowanie reklam – projekt Pi-hole
Data publikacji
Reklamy są wszędzie. Analogowe zaśmieciły przestrzeń ulic i miast, a te cyfrowe wyświetlają się w każdym serwisie, w niemal każdej aplikacji, również w trakcie nagrań. Ad block działa do pewnego momentu. Nie jest w interesie serwisów, które utrzymują się lub skutecznie zwiększają swoje zyski poprzez wyświetlanie reklam, łatwa rezygnacja z każdego nowego potencjalnego odbiorcy treści reklamowych. Dlatego jeśli korzystasz z ad blocka, możliwe, że nie skorzystasz z zawartości niektórych stron. Nie znaczy to jednak, że jesteś skazany na reklamy. W najnowszym nagraniu pokazuję, jak skutecznie poradzić sobie z takimi ograniczeniami.
Link do filmu: „Projekt Pi-hole - Blokowanie reklam”
Jeśli nie ad block, to co?
Zadaniem reklamy jest przykuć uwagę widza. Jest więc coraz bardziej krzykliwa i nachalna. Wyskakuje znienacka, zajmuje cały ekran, a krzyżyk służący zamknięciu pop-upu ma w tak nieintuicyjnych miejscach, że łatwiej czasami zamknąć zakładkę przeglądarki niż szybko pozbyć się reklamy sprzed oczu. Jeśli doświadczasz tego na co dzień i irytuje Cię ta kiepska praktyka, a jednocześnie nie chcesz tracić dostępu do serwisów, w których właściciele skutecznie blokują ad blocka, koniecznie obejrzyj mój film o projekcie Pi-hole. To co prawda długie nagranie, ale zależało mi, żeby krok po kroku przedstawić konfigurację softu, który umożliwi blokowanie reklam i odbiór ulubionych treści bez szumów komunikacyjnych: kolorowych „przeszkadzaczy” i krzykliwych bannerów. Nie zrobisz tego kilkoma kliknięciami, ale nawet od zupełnych podstaw w godzinę już tak. Czy warto? Musisz ocenić sam.
Maszyna wirtualna, Debian i Pi-hole
Zaczynam od maszyny wirtualnej, instaluję system operacyjny Debian, PuTTY, a po kilku krokach również Pi-hole, czyli rdzeń całego projektu. Omawiam też proces samego blokowania, pokazuję różnicę na konkretnym przykładzie, gdy strona wyświetla i gdy nie wyświetla reklam i mówię, co i gdzie kliknąć, gdy zajdzie potrzeba przywrócenia reklam. Prezentowane przedsięwzięcie składa się z kilku etapów, wszystkie omówię po kolei, jak zwykle z instrukcją dotyczącą co skąd pobrać, jak zainstalować, skonfigurować i uruchomić. Widzisz po raz pierwszy jakieś nazwy? Nic nie szkodzi, to naprawdę kompletna instrukcja, z którą poradzi sobie nawet początkujący informatyk. A jeżeli po wszystkim masz dodatkowe pytania – pisz śmiało, na pewno wyjaśnię wątpliwości.
Praktycznie o informatyce
Reklamy dotyczą nas wszystkich, ale nie wszyscy zdecydują się je zablokować w swoich przeglądarkach. Dla osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem, może to być game-changer. Na moim kanale mówię zarówno o prostych, jak i bardziej skomplikowanych działaniach z zakresu informatyki. Ale zawsze staram się mówić zrozumiale i odpowiadać na zapotrzebowanie widzów. Masz konkretne zagadnienie, informatyczną zagwozdkę? Pisz, może to będzie temat następnego filmu. A może wystarczy po prostu szybka konsultacja w komentarzach?
Link do filmu: „Projekt Pi-hole - Blokowanie reklam”