Adresy IPv4 w sieci teleinformatycznej
Data publikacji
Najnowszy materiał na kanale dedykowany jest tym, którzy w temacie sieci są początkujący, ale chcieliby od podstaw zbudować swoją sieć domową lub firmową tak, aby działała sprawnie i była bezpieczna. Opowiadam o sprzęcie, który warto wybrać, konfigurowaniu routera, a nawet o tym, z jakiej aplikacji skorzystać, aby obliczyć wielkość sieci. Garść przydatnych rad dotyczących bezpieczeństwa i optymalizacji – jak zwykle z wykorzystaniem schematów graficznych, aby wszystko było jasne i przejrzyste.
Link do filmu: „Adresy IPv4 w sieci teleinformatycznej”
Rozbudowana sieć domowa
Kilkanaście lat temu komercyjny użytkownik łączył się z internetem z użyciem komputera. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do sieci mamy podłączone różne sprzęty – od telefonów komórkowych, przez drukarki, aż po konsole do gier i smart telewizory. Do tego, jeśli z sieci korzysta rodzina, dorośli pracują zdalnie, a dzieciaki uczą się online, może się okazać, że lista urządzeń w takiej sieci jest naprawdę długa. Bywa też, że dogadujemy się z sąsiadem i współdzielimy koszty łącza internetowego. Można w każdej z tych sytuacji zadbać o to, aby sieć była wydajna i bezpieczna.
Praca zdalna, nauka online – nowe czasy, nowe wymagania dla sieci
Lubię porównywać sieć komputerową do budynku – i również w tym filmie mówię, jakie rozwiązania wybrać, aby budynek był rodzajem naszej twierdzy – żeby nikt nie mógł się do niego dostać bez zaproszenia, ale również, co zrobić, aby konkretne usługi i działania udostępniać osobom z zewnątrz. Podpowiadam też, jak zainstalować i skonfigurować aplikację Winbox, dzięki której można zarządzać siecią wygodnie i nie być narażonym na ataki hakerskie. Porządna konfiguracja sieci to podstawa, jeśli chcemy wiedzieć, co dzieje się na poszczególnych urządzeniach, gdzie wysyłają informacje o tym, co robimy. Krótko mówiąc – pełna inwigilacja, ale w najlepszym rozumieniu tego słowa – w trosce o informatyczne bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.
Kompleksowa konfiguracja sieci komputerowej
Dowiesz się zatem, jak ustawić aplikację Winbox, by była dostępna z wiersza poleceń, jak usunąć domyślne konto admina, skonfigurować hasło do WiFi. A w dalszej części nagrania poznasz też bardziej zaawansowane kroki. Choć nagranie nie jest krótkie, warto obejrzeć całość, aby wiedzieć, jak dostosować swoją sieć do aktualnych i rzeczywistych potrzeb. Wspominam o serwerze DHCP, puli adresów IP oraz serwerach czasu NTP i oczywiście o kalkulatorze do obliczania wielkości sieci – CIDR Calculator i routerze MikoTik, który mimo niewielkich rozmiarów, doskonale sprawdza się w sieciach moich klientów.
Cykl „Praktycznie o informatyce”
J Gdy sam zacząłem interesować się sieciami komputerowymi, czytałem na ten temat wszystko, co udało mi się znaleźć. W filmie zebrałem sumę tej wiedzy oraz wieloletnie doświadczenie, które pozwala mi budować optymalne i bezpieczne sieci. Nie najdroższy sprzęt jest gwarantem jakości i bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dobra konfiguracja i dbałość o szczegóły – ustawienia, hasła, firewalle. Dlatego polecam nagranie początkującym, a w przypadku pytań, zachęcam do komentowania. Zapraszam również do obejrzenia innych moich filmów dotyczących sieci, jest ich już kilka na kanale.
Link do filmu: „Adresy IPv4 w sieci teleinformatycznej”